FAQ - Často kladené otázky

Máte dotaz, na který jste zde nenašli odpověď? Kontaktujte nás!
Stačí řidičský průkaz skupiny B?
Ano stačí. Dále záleží na tom, jaký typ vozidla si půjčujete a jestli plánujete obytný přívěs. V takovém případě potřebujete řidičský průkaz skupiny B + E.
Můžeme jet s vozem kamkoliv do zahraničí?
S vozidlem můžete jet kamkoli v rámci EU, je to kvůli platnosti pojistky. Seznam zemí nalezte na zadní straně zelené karty.
Jak je vůz vybaven?
Vůz je vybaven kompletním kempingovým nábytkem pro 4 (5) osob, nosičem na kola, kompletním jídelním servisem pro 5 osob vč. nádobí na vaření a příborů, klimatizací a markýzou o délce 4 m.
Jaká je hmotnost vozidla?
Vozidlo s plnou nádrží paliva a 120 l pitné vody může vážit až 3100 kg, přičemž celková povolená hmotnost činí 3495 kg. Tuto celkovou hmotnost je nutné dodržovat, protože zejména v Rakousku nebo Itálii hrozí při překročení hmotnosti o více než 5% vysoké pokuty až 1 Euro za1 kg navíc.

 

Jakou má vůz spotřebu?
Průměrný spotřeba vozů je mezi 10 až 11,5 litrů na 100 km, nejvyšší spotřebu má vůz na dálnici při rychlosti nad 110km/h, což je i námi doporučená maximální rychlost a to z důvodu Vaší bezpečnosti.
Jaký je hlavní rozdíl v řízení mezi dodávkou a obytným vozem?
Rozdíl je především ve výšce – vždy sledujte výšku mostů a překážky zasahující do vozovky (větvě, střechy, balkóny, zábradlí). Převodovka obytného vozu je vyladěna více „do pomalé jízdy“. Pro klidnou jízdu ale zařaďte při 60 km/h „5“ a při 75 km/h i „6“. Velký rozdíl je při stoupání, hmotnost až 3,5 tuny dává o sobě znát, proto včas řaďte nižší rychlosti. Auta jsou vybaveny asistentem rozjezdu do kopce, který Vám velmi usnadní rozjezd.
Můžu parkovat kdekoli nebo jen na vyhrazených parkovištích?
Záleží na tom, jaký druh vozu si od nás pronajímáte. Pokud máte vůz do 3,5 tuny, používejte parkoviště pro osobní vozy nebo vyhrazená parkoviště pro obytné vozy. V každém státě EU je to jinak. Je nutné si toto zjistit podle toho, kam jedete. Pro kempování přes noc si vybírejte bezpečná prověřená místa nebo lépe nikdy přes noc neparkujte mimo kemp. Více informací hledejte na webech typu karavan24 apod.
Co mám dělat, když nabourám?
Volejte nejprve nám: +420 608 302 239 nebo asistenční nonstop linku UHCAR: +420 608 200 482, v zahraničí vždy kontaktujte policii.
Co mám dělat, když někdo nabourá do mě?
Vždy musíte sepsat protokol: záznam o dopravní nehodě. Buď jej má viník, anebo použijte ten, který máte od nás a hlavně vždy volejte policii!
Co mám dělat, když mě vykradou?
Udělejte soupis věci, které Vám chybí. Prvotně volejte policii a sepište s nimi protokol!! Na nic byste předtím neměli sahat.
Jak se s autem jezdí a parkuje?
Buďte opatrní při parkování, raději požádejte spolujezdce, aby Vás při parkování navigoval. Nejezděte těsně vedle jiných vozidel – hrozí kolize středem vozu dovnitř oblouku nebo zadním rohem ve vnějším oblouku. Je důležité počítat s tím, že obytný vůz má širší zadní nápravu než přední a díky velkému převisu záď v zatáčkách vybočuje.
Platíme nějaké poplatky navíc za zapůjčení?
Platíte jen denní poplatek 100,- Kč za chemii do WC, speciální toaletní papír a plyn.
Kolik litrů mají nádrže na vodu?
Nádrž na čistou vodu má zpravidla 120 l + 20 l v ohřívači vody. Nádrž na odpadní vodu má obsah 92 l.
Je voda pitná?
Při předání vozu zákazníkovi nádrž plníme standardní pitnou vodou, jakou vodu si případně doplníte na cestách je na Vás. Studniční vodu neznámé kvality nedoporučujeme používat!
Především v teplém počasí doporučujeme vodu z nádrže pít pouze po převaření. Doplnit vodu můžete v kempech nebo na místech k tomu určených a takto označených, případně i u benzínových pump mimo zimní období. Vodu můžete doplnit hadicí nebo je ve voze k dispozici 10l konev.
Na kolik použití je nádrž na toaletu?
Toaleta je chemická s kapacitou 20 l. Pro čtyřčlennou rodinu v plném využití vydrží 1-2 dny. Vyprázdnění WC tanku provádějte výhradně v kempech nebo v místech k tomu určených, případně do WC na benzínové pumpě. Po vylití propláchněte a dejte do tanku 1 dl chemie..
Může se používat i klasický toaletní papír?
NEDOPORUČUJEME! Běžný toaletní papír se v chemii toalety obytného vozu nerozpustí. Speciální toaletní papír pro chemická WC vám rádi dodáme. Toaletní papír při kontaktu s dezinfekčním prostředkem INSTABLUE se velmi snadno rozpouští. V odpadním zásobníku tak nevznikají chomáče a zásobník pojme více odpadu.
Je vůz vybaven nábytkem?
Obytný vůz si půjčujete s vestavěným nábytkem, který je přesně zasazen do interiéru vozidla a nelze s ním nijak manipulovat.
Kolik kilo unese stahovací postel?
Stahovací postel je stavěna pro dvě standardní osoby. Maximální zatížení je 200 kg.
Jdou přední sedadla otáčet?
Ano přední sedadla jsou otáčecí.
Které státy obsahuje navigace?
Navigace, která je součástí multimediálního rádia obsahuje státy celé Evropy.
Zvládne vůz nabíjení notebooku, mobilu a drobných spotřebičů?
Ano, vůz je schopen dobít drobné spotřebiče. Nicméně doporučujeme mít vůz při větší zátěži nastartovaný. Pro dobíjení PC a výkonnějších spotřebičů mějte vůz připojený na 220V síť. Obytný vůz disponuje dvěma propojenými akumulátory. Jeden pro potřeby motoru, tedy především start. A druhý pro potřeby obytné části, světla, čerpadlo vody, event. topení, příp. dobíjení drobné elektroniky. V případě vybití akumulátoru pro obytnou část, lze vždy motor nastartovat.
Jak správně používat chladničku?
Při předání vozu Vám náš personál nastaví lednici na automatický systém, nemusíte se o chod lednice prakticky vůbec starat, běží sama a přepíná si mezi okruhem 12 V / 230 V / plyn.
Lednice je energeticky automatická – při jízdě pracuje na 12 V, v kempu na 230 V zapojených do vozu nebo na plyn.
Za jakou dobu se lednice s mrazničkou vychladí?
Lednice se nachladí za cca 6 hodin.
Musíme vracet auto čisté?
ANO! Vrácení čistého auta je podmínkou vrácení vozidla. Za vrácení běžně znečištěného vozidla účtujeme 1 000 Kč, za silně znečištěné vozidlo účtujeme 2 500 Kč.
Můžeme se za jízdy procházet, používat WC, vařit?
Je zákonem zakázáno ve všech zemích EU za jízdy chodit, spát v posteli, používat toaletu a nebo vařit. POZOR NA TO! Cestující by měli sedět na sedadlech a mít zapnuté bezpečnostní pásy.
Funguje klimatizace v obytné části i za jízdy?
Každé námi nabízené vozidlo má motorovou klimatizaci s ovládáním na palubní desce. Nezávislá nadstavbová klimatizace v obytné části funguje pouze po napojení na síť 220 V, přičemž umí pracovat i v nočním režimu, kdy má nižší výkon a hlučnost.
Můžeme mít při jízdě otevřena okna?
Nedoporučujeme! Nezavřené nebo nezajištěné střešní okno se může při vyšší rychlosti zcela zničit, což Vám velmi znepříjemní Vaši dovolenou. Před každou jízdou nejdříve zkontrolujte, že máte zavřená všechna okna – jak boční tak střešní a také dveře do obytné části a do garáže. Zkontrolujte, že nikde nejsou odložené předměty, které by mohly díky setrvačnosti a odstředivé síle cestovat po voze. Především pozor na zadní dvoulůžko. Není nic horšího, než vystresovaný řidič, kterému se za zády „děje nebo drnčí něco podivného“.
Jak a kdy můžu používat markýzu?
Markýzu můžete použít kdykoli, když na to máte dostatek místa a počasí vám to umožní. Markýzu musíte řádně ukotvit do země za pomoci kotvících hřebů a uvázat ke stromu, pokud žádný strom v blízkosti není a nemáte možnost markýzu ukotvit, nedoporučujeme jí používat. Nedoporučujeme používat markýzu při silném větru, bouřce a krupobití vzhledem k riziku poškození ramen.
Musí se markýza nějak speciálně upevnit?
Rozhodně doporučujeme dobře upevnit pomocí popruhů, které musíte mít k dispozici. Více na http://shop.procamping.cz/upevneni-markyzy. Markýza je drahá a její oprava velmi nákladná. Kotvící sadu máte k dispozici ve voze.
Vyměňujeme si sami plynové bomby?
Máte k dispozici 2 plynové lahve, z nichž při letní dovolené Vám její obsah bude bezpečně stačit. V zimě pak podle intenzity topení Vám vydrží cca 3 dny. Poté musíte přepojit přívod plynu na druhou lahev. Klíč máte k dispozici. Použití v zimě konzultujte s obsluhou půjčovny.
Může být plynová bomba po dobu jízdy otevřena?
NEDOPORUČUJEME! Plyn musí být uzavřen! Při otevřeném plynu během jízdy při případné havárii hrozí únik plynu.
Může se odpadní voda vypouštět kdekoliv?
NE! Znečištěna mýdlem či jarem voda z umyvadel, dřezu a sprchy odtéká do odpadní nádrže, která má také 100 l. Proto její vypuštění je nejvhodnější v kempu nebo na místech k tomu určených – čerpací stanice. Určitě nevypouštějte blízko jakéhokoliv obydlí. I když se nejedná o nebezpečný odpad, místní lidé to vnímají negativně.
Lze WC kazetu vyprázdnit kdekoliv nebo jsou speciální toalety?
V kempech a čerpacích stanicích jsou k tomu určené speciální chemické WC, v nouzi lze použít i běžný WC.